Orlická přehrada

25.06.2018

Orlická přehrada je oblíbeným cílem letních prázdnin i dovolených. Velkorysá vodní plocha, krásné okolní prostředí i dobrá vybavenost nabízí perfektní místa pro kempování, koupání, vyjížďky na kole i dlouhé procházky. Vodní přehrada je unikátním dílem i po stránce technické.
Hlavní funkcí přehrady je akumulace vody pro zlepšení průtoků na spodní části toku Vltavy. Chrání území až po jižní okraj Prahy před velkou vodou a sílu vody využívá i pro výrobu elektrické energie. Po celý rok pak samozřejmě nabízí i příjemné rekreační a sportovní aktivity.
Obdivovatele techniky jistě zaujme hrázní těleso. Přímá gravitační betonová hráz je v koruně
450 m dlouhá. V nejvyšším bodě měří 90,5 m nad základy a je tak nejvyšším přehradním tělesem u nás. Tři přelivy v šířce 15 m s kapacitou 2184 m3 za sekundu a dvě spodní výpustě s kapacitou 2 x 185,5 m3 za sekundu vytváří skutečně dech beroucí podívanou.
Obrovský spád vody efektivně využívá vodní elektrárna u levého břehu. Elektrárna je vybavena čtyřmi Kaplanovými turbínami a dosahuje výkonu 364 MW.

Na Orlíku však nemusíte obdivovat pouze technickou část přehrady a elektrárny. Obvod přehrady dosahuje 300 km a nabízí skutečně pestrou nabídku pláží, kempů i přístavišť. Mnohá zařízení vám poskytnou příjemné útočiště pro kempování s karavanem, ve stanu nebo komfortní bydlení v chatkách nebo penzionech. Využít můžete půjčovny sportovního vybavení. Obrovská rozloha Orlíku je ideálním místem pro vyzkoušení plachtění na menších lodích, windsurfing nebo jízdu na vodních lyžích. Výlet s rodinou můžete oživit plavbou v parníku přes celou šířku jezera.
Koupání můžete vybírat podle nároků, písečné nebo travnaté pláže nabízí pozvolný i prudký vstup do vody. Půjčit si můžete i malé pramice nebo šlapadla.

Přehrada je přístupná z mnoha směrů a je olemována upravenými cyklistickými trasami. Výlet na kole nebo pěší vycházku můžete spojit i s návštěvou jednoho z našich nejkrásnějších zámků Orlíku.