Putimská kostnice

25.10.2017

Cesta do Putimi vás zavede směrem na jih, do oblasti s několika krásnými rybníky. Rovinný terén vám dopřeje krásné výhledy, můžete pozorovat přírodu, procházet se nebo vyrazit na kole.

Obec Putim je menší vesnicí. Výraznou stavbou je kostel sv. Vavřince, který na sebe upoutá pozornost již z dálky. Patří mezi nejstarší sakrální stavy v okolí. Hlavní poutavou památkou je však putimský hřbitov přilehlý k tomuto kostelu. Součástí hřbitova je zděná kostnice z roku 1741. V kostnici jsou s pietou uloženy pozůstatky vojáků padlých ve válce o tzv. rakouské dědictví. Válka se konala v roce 1742, ale až v roce 1829 začal farář Ondřej Zloch pracovat na současné podobě místa.

Místní si předávají historku o tom, jak se na jedné z lebek v kostnici objevuje posazený vojenský trojrohý klobouk s perem. Kdykoli byl z lebky sňat a položen jinam, znovu se záhadně vrátil na své původní místo.

Historka možná strašidelná, možná pravdivá. Návštěvu Putimi však vřele doporučujeme i milovníkům seriózní historie a lidové architektury.

Výlet do Putimi můžete spojit s návštěvou dalších historických míst. Nejbližším zastavením můžou být Kestřany s rekonstruovanou Dolní a Horní tvrzí, která vás zavede na návštěvu do období raného středověku. Také památník slavné bitvy u Sudoměře vedené Janem Žižkou patří mezi velmi oblíbená místa. Legendární bitva, kdy husitské vojsko lstí vylákalo těžce oděné rytíře s koňmi do vypuštěného rybníka a tam je lehce přemohlo, se odehrála jen pár kilometrů od Putimi.

Při svých cestách po jihu Čech využijte levné ubytování v Písku v hotelu Buly.