Zámek Orlík nad Vltavou

25.06.2018

Zámek Orlík patří mezi skutečné klenoty české architektury. Dokonale upravený zámek ve stylu anglické novogotiky se hrdě vypíná na skalním výběžku nad vodní plochou přehrady. Je obklopený rozsáhlým anglickým parkem a nabízí nádherné výhledy do okolní krásné přírody.
Orlík si plně zachovává poslední stavební úpravy z poloviny 19. století podle plánů architekta profesora B. Grubera. Typická světlá fasáda, bohatá výzdoba i vysoký počet oken zaujmou návštěvníky na první pohled. Vzrostlý anglický park v rozloze 140 ha vytváří jedinečnou atmosféru na pozadí třpytivé vodní plochy.
Strategické místo na vysokém ostrohu nad Vltavou bylo využito velmi záhy, již počátkem 13. století zde stála pevnost, která chránila obchodní stezky a zároveň sloužila k výběru cla z plavby po řece. Pevnost byla rozšířena na pevný gotický hrad a stala se opěrným bodem a správním centrem královské moci. V průběhu historie Orlík měnil majitele i podobu, nejvýznamnější přestavby realizovali Švamberkové po devastujícím požáru v 16. století. Kromě renesančních úprav doznal Orlík změny i v postupném navýšení o další patra.
Současní majitelé rod Schwarzenbergů vždy využívali zámek účelně. Interiéry si dodnes uchovávají intaktní vzhled. Dovolují nahlédnout do soukromí významného šlechtického rodu v průběhu uplynulých staletí i způsobu tehdejšího života. Atraktivní poloha zámku v srdci lesů a poblíž velké vodní plochy byla vždy nakloněna velké lovecké vášni. Sbírky zbraní i loveckých trofejí jsou pevně spjaty s historií zámku.
Prohlídkové trasy jsou přizpůsobené historii zámku i orlické větvi rodu Schwarzenbergů. Unikátní sbírky dokumentů, obrazy i rodokmeny dokládají řadu vyznamenání a zásluh rodu na rozkvětu panství, ale i významném vlivu na chod celého království. Salony prezentují kulturní bydlení vyšších vrstev v průběhu staletí – zastupují základní styly renesance, baroko, rokoko, empír i novodobé období.
Rytířský sál, Malá zbrojnice, zámecká knihovna představují velmi cenné sbírky a jistě stojí za pozornost i mladší generace. Pušková a trofejní chodba se doslova honosí obsáhlou kolekcí loveckých zbraní. Přední práce puškařů z celé Evropy jsou dosud v perfektním stavu.

Při cestě do jižních Čech se na chvíli zastavte a navštivte unikátní sbírky, nechte se okouzlit krásnou krajinou i mimořádnou atmosférou. Zámek Orlík nabízí poučení i zábavu celé rodině.